Aktuality

Když se daří spolupráce , aneb HEJKAL versus DDŠ

Když náš Domov v konci minulého roku navštívili členové občanského sdružení nesoucího výrazný název HEJKAL z nedalekých Tuřan, aby pro naše děti uspořádali Mikulášskou besídku, začalo se hovořit o dlouhodobější spolupráci, která by pro náš dětský domov mohla přinést řadu podnětů, akcí pro děti, či jiné další vhodné aktivity.
Čas na sebe nedal dlouho čekat a již v jarním období, jen co to počasí trochu dovolilo, uspořádali naši HEJKALáci velký turnaj v hraní kuliček – Jarní KULIČKIÁDU, na který jsme samozřejmě v maximálním počtu dorazili. A tak slovo dalo slovo, najednou cvrnkali kuličky malí i velcí účastníci, a aby to nebylo jen tak, ve hře byl velký putovní pohár určený pro vítěze celé soutěže. Do poslední chvíle nebylo jasné, ke komu pohár poputuje, protože na ploše se odehrávaly vskutku napínavé souboje, které chvíli nahrávaly HEJKALům a o chvíli později zase vedli DDŠáci. Nakonec však pohár skončil v rukou našich dětí a tu i tam bylo vidět, že poražení " dospěláci HEJKALáci" potajmu hudrují, že se jim nepodařilo vyhrát. Děti si s velkou slávou převzaly vítězný pohár a mimo to obdržely samozřejmě spoustu drobných odměn a pozorností pro radost. Největší radostí ale byla možnost pěkně si při hře „zařádit“ v pěkných prostorech areálu. Někteří jedinci sice moc nechtěli přijmout skutečnost, že pohár je pouze putovní a opět se o něj bude bojovat při další jarní kuličkiádě.
Na dokreslení také přidáváme pár obrázků pro nevěřící.

.…..
Jen co začaly první paprsky měsíce května pořádně hřát, byla na cestě další akce. Oslavy Máje doplňovala opět akce pro naše děti. Tentokráte pro nás HEJKAL áci připravili ve svém areálu LASER GAME hry. Těch se samozřejmě zúčastnili především větší kluci, nechyběli ale ani menší a z akce byli doslova nadšení, protože ne vždy se jim může podařit zkusit se přiblížit postavám blízkým z počítačových her na reálném cvičišti.
Navíc jsme obdrželi od HEJKALů i několik „volňásků“ na večerní koncert do Letního kina ve Slaném na koncert konaný pod názvem Slaná noc.


Další velká akce na sebe nedala dlouho čekat. 18. června byl uspořádán pro podporu našich dětí festival s názvem KEJKOLÁK. Již od ranních hodin se soutěžilo v různých disciplinách, jízdě zručnosti na kolech, znalosti dopravních předpisů atd. Vše pak vrcholilo velkým festivalovým koncertem do pozdních večerních hodin, na kterém se prostřídala řada kapel s různorodým repertoárem, od folku, country až po moderní muziku oslovující řadu posluchačů mladší generace. Výtěžek koncertního festivalu pak HEJKAL áci, jak je již u nich zvykem využijí co nejefektivněji pro podporu našeho Domova. A koncert byl i velkou příležitostí, aby se na něm mohly prezentovat i naše děti. Pro diváky si připravili chlapci několik písniček, z nichž především zaujal svým vystoupením Pavel s písní „Pane soudce“. Kluci jen neradi, přestože měli za sebou náročný celodenní program, opouštěli v počátku večera areál festivalu. Celá akce se všem moc líbila a ještě dlouho po ní se hodně mezi dětmi probíraly jednotlivé okamžiky a zážitky, které jim zůstaly.
Naše prázdninové měsíce jsou určeny především k regeneraci sil, odpočinku od školy a aktivnímu programu. Již tradičně odjíždíme na delší pobyty k rodinám, ale čekají nás také táborové pobyty. Jedním z nich byl opět letní tábor v areálu chaty Irena v Jesenici u Rakovníka, kam se rádi vracíme a kde je nám vždycky s paní Irenou a Jiřím velice dobře. Tam jsme trávili přelomové období měsíce července a srpna. Naší hlavní náplní bylo vyzkoušet si, jaké je to na vojně a tak jsme si tak trošku hráli týden na vojáky. To by samo o sobě nebylo nic mimořádného, vše bylo kolektivem vychovatelů perfektně připraveno, ale jedno překvapení se sice jen v programu objevilo. A jaké, že to bylo ? Nebudeme napínat. Na našem táboře se objevili naši milí HEJKAL áci, aby nás přijeli podpořit, zahrát si s námi, opět si společně zasoutěžit a především společně strávit krásný den, na který se bude dlouho vzpomínat. A že se jim podařilo nás překvapit? To nemusíme moc dlouho rozebírat.

O prázdninách to ale nebylo ještě vše. Rozloučit se s prázdninami mohli především naši větší kluci na společném táboření o posledním srpnovém víkendu. Opět byl využit pěkný areál v okolí restaurace U jezírka. Jak jinak, HEJKAL ové opět připravili řadu překvapení, akcí a aktivit, včetně dobrodružné večerní hry. Naši kluci si odnesli hodně pěkných zážitků, o kterých ještě dlouho hovořili i ve školních lavicích.
.…..
Prázdniny rychle uběhly a léto s nimi, i když pár pěkných dnů ještě na nějaký čas zůstalo. Nastupující podzim je charakterizován například nejen opadáváním listí, ale třeba i pouštěním draků.
Drakiádu, která se pro nás stala již každoroční tradicí, tentokráte zorganizovali pro naše děti ne vychovatelé, ale opět kolegové ze sdružení HEJKAL. V jejich režii byl připraven zajímavý celoodpolední program. Přestože nám počasí tentokráte zrovna moc nepřálo a vyrobení draci byli spíše umáčení a urousaní od mokré trávy, odpolední program se opět vydařil. Nestranná komise z řad HEJKAL ů nakonec vyhodnotila nejlepší vyrobené a namalované draky i ty, co nejlépe létali. Odměna byla vskutku sladká, protože na vítěze čekali draci, kteří pro změnu tentokráte nebyli vyrobení z papíru, ale v podobě nádherných dortů. Na nich si pak všichni společně pochutnali, protože vítězové nabídli i ostatním. Na všechny pak čekalo ještě jedno malé překvapení v podobě bramborů pečených v ohníčku. Někteří kluci byli trošku překvapení, protože se s touto pochoutkou dosud ještě nesetkali. Domů jsme opět odjížděli spokojení, unavení ( někteří i trošku promáčení ) a se spoustou nových zážitků.
A již se opět proslýchá, že naši přátelé ze sdružení připravují pro nás další zajímavé věci a možná i další překvapení. O tom ale opět příště. HEJKAL ové, moc děkujeme za vše a těšíme se na další spolupráci.
Ještě jedna malá poznámka na závěr.
Kdo nevěří, může se podívat i na webové stránky sdružení, kde se o nás také píše. – http://www.hej­kalos.cz
.….. Připravil Venda Buřič, foto dodal V.Buřič,J.Černý, V.Škopek